Տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստը
Մարտի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստը:
Մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայից, Դաշնության խորհրդից, Բելառուսի, Մոլդովայի հանրապետությունների խորհրդարաններից, ՌԴ ԳԱԱ գիտաշխատողներ, պրոֆեսորներ, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը: Իր խոսքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
«Ողջունում եմ ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստի մասնակիցներին: ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը յուրօրինակ հարթակ է, որն ավելի քան 25 տարի իրականացնում է ԱՊՀ անդամ երկրների խորհրդարանների համագործակցության ապահովմանն ուղղված աշխատանք` հանդիսանալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման անմիջական հարթակ:
Խոսելով վերջին քառորդ դարում ԱՊՀ ՄԽՎ գործունեության նշանավոր իրադարձությունների մասին` առաջին հերթին կառանձնացնեի ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դերն ու ներդրումը 1994 թվականի մայիսին Բիշքեկում ստորագրված արձանագրության նախապատրաստման եւ ամրապնդման գործում, որին հետեւեց եռակողմ անժամկետ հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումը Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ:
Հարգելի գործընկերներ, ցավոք, այսօր Ադրբեջանն անտեսում է հենց իր կողմից ստորագրված եռակողմ հրադադարի մասին պայմանագիրը: Դրա հստակ օրինակն է Ադրբեջանի 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ազատատենչ ժողովրդի դեմ, որը խլեց հարյուրավոր կյանքեր, այդ թվում` քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Հարգելի գործընկերներ, վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Արցախի Հանրապետությունը կդառնա մեր կազմակերպության լիիրավ անդամ` իր ներդրումն ունենալով կազմակերպության ամրապնդման եւ զարգացման գործում:
Ձեր հանձնախմբի օրակարգը հագեցած է հարցերով, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում օրենսդիրների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար:
Մաղթում եմ արդյունավետ քննարկումներ, բեղմնավոր շփումներ, հետաքրքիր բանավեճ եւ հաճելի ժամաակ աստվածաշնչյան մեր երկրում:
Բարի գալուստ Հայաստան»:
Ողջույնի խոսքում ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վիոլետա Իվանովը կարեւորել է նմանօրինակ ձեւաչափով արտագնա նիստի անցկացումը: Նա հույս է հայտնել, որ քննարկումները լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանան ամենատարբեր հարցերի լուծման գործում:
Նիստում Վիոլետա Իվանովը վերընտրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Մշտական հանձնաժողովի անդամները` հայ պատգամավորների մասնակցությամբ, քննարկել են մի շարք օրենքների նախագծեր, որոնք վերաբերել են կենդանական ծագում ունեցող մթերքների գրանցմանը, վերահսկողությանը, անվտանգությանը, էկոլոգիական վնասների գնահատմանը, բնապահպանական զբոսաշրջությանը, էկոլոգիական անվտանգությանը, բնապահպանության քաղաքականությանը:
Ելույթներում հանձնաժողովի անդամներն անդրադարձել են ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման հարցում իրավապայմանագրային դաշտի ընձեռած հնարավորություններին: Ներկայացվել են օրենսդրական դաշտում առկա խնդիրներն ու բացթողումները, առաջնահերթությունները, ներդրումային քաղաքականությունը, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, գիտատեխնիկական եւ մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող քայլերը:
Կարեւորելով էկոլոգիական հիմնախնդիրներին վերաբերող քննարկումները` ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է ԱՊՀ երկրների համագործակցության անհրաժեշտությունն այս բնագավառում: Նա նշել է, որժամանակի հրամայականն է լուրջ ուշադրություն դարձնել բնապահպահպանության հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել ԱՊՀ երկրների ՄԽՎ շրջանակներում համագործակցության հնարավորություններին: Տրվել են հաջորդ նիստի օրակարգի ձեւավորման վերաբերյալ աշխատանքային գործողությունների ծրագրի մշակման հանձնարարականներ:
Պառլամենտարիզմի գործունեության զարգացման եւ ամրապնդման համար ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Սանկտ-Պետերբուրգի էկոլոգիական անվտանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Վլադիսլավ Դոնչենկոն պարգեւատրվել է «ԱՊՀ ՄԽՎ. 25 տարի» հոբելյանական մեդալով, իսկ նույն կենտրոնի գիտաշխատող Ալյոնա Կոդոլովան` «ԱՊՀ ՄԽՎ. 25 տարի» հուշանշանով:

Выездное заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии
13 марта в НС состоялось выездное заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии.
В заседании приняли участие представители Госдумы и Совета Федерации РФ, парламентов Беларуси, Молдовы, РАН РФ, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Григорян, депутат НС В.Энфиаджян.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов обратился к участникам заседания с приветственной речью:
“Приветствую всех присутствующих на выездном заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии.
Межпарламентская Ассамблея СНГ уникальная площадка, которая вот уже более 25 лет проводит работу, направленную на обеспечение парламентского сотрудничества государств-участников СНГ, является непосредственной платформой наращивания межпарламентских связей.
Говоря   о знаковых событиях в деятельности МПА СНГ за прошедшую четверть века, в первую очередь, выделил бы роль и вклад Межпарламентской Ассамблеи СНГ в подготовке и закреплении в мае 1994 года Бишкекского протокола, вслед за которым последовало подписание трехстороннего бессрочного Соглашения о прекращении огня между Республикой Армения, Нагорным Карабахом и Азербайджанской Республикой.
Уважаемые коллеги, к сожалению, сегодня Азербайджан игнорирует им же подписанное трехстороннее перемирие о прекращении огня. Наглядным примером вышесказанного является агрессия Азербайджана против свободолюбивого народа Нагорного Карабаха (Арцаха) в апреле 2016 года, унесшая сотни жизней также среди гражданского населения.
Уважаемые коллеги, уверен, что рано или поздно Республика Арцах станет полноправным членом нашей организации, внеся свой вклад в усиление и развитие нашей организации.
Повестка дня вашей комиссии насыщена вопросами, представляющими огромный интерес для законодателей и представителей гражданского общества.
В заключение, желаю вам эффективных обсуждений, плодотворного общения, интересных дискуссий и приятного пребывания на нашей библейской земле!
Добро пожаловать в Армению!”
В приветственном слове председатель Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии В.Иванова подчеркнула важность проведения выездного заседания в подобном формате. Она выразила надежду, что дебаты дадут дополнительный импульс решению самых разнообразных вопросов.
На заседании В. Иванова была переизбрана председателем Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии.
На заседании обсужден ряд проектов законов, касающихся регистрации, контроля, безопасности продуктов животного происхождения, экологического туризма, природоохранной политики и др.
В выступлениях члены комиссии обратились к аграрной политике, возможностям договорно-правового поля в расширении сотрудничества в  сферах природных ресурсов и экологии. Представлены существующие в законодательном поле проблемы и упущения, приоритеты, инвестиционная политика, а также осуществляемые шаги в области сельского хозяйства, туризма, научно-технической сфере и др.